Musick Magazine

Metal Magazine

Recenzja: Onirophagus – Prehuman

2013, Xtreem Music

Już poprzedni materiał tej ekipy ustawił ich wysoko w moim własnym prywatnym rankingu. Takiego dusznego, morderczego death/doom metalu zawsze chętnie posłucham. Ledwie ochłonąć mi dane było po wydanej pierwotnie własnym sumptem płytce “Defiler Of Hope”, a tu już ONIROPHAGUS zjawia się aby zabić nowego ćwieka. By zadusić smolistą, gęsta i mroczną aurą, rozjechać na kawałki surowym, tchnącym klimatem sprzed 20 lat posępnym gitarowym walcem, na dwa wokale. Przypominają się od razu fińscy mordercy z ADRAMELECH, stare dobre brytyjskie granie pod szyldem MY DYING BRIDE czy amerykański zapomniany i niedoceniony SORROW.

Hiszpanie doskonale, wręcz perfekcyjnie łączą w swych kawałkach brud, klimat, nastrojowość, mrok i szaleństwo. Świetnie żonglują i forsują tempo, nie pozwalając na chwilę wytchnienia, zawsze w odpowiednim momencie pojawi się solówka, dzikie mordercze tempo, czy kapitalna melodia. Widać, słychać i czuć, że ci goście wiedzą o co chodzi w tej muzyce, a ta sama przelewa się na kompozycje z ich serc. To muzyka z duszą, archaiczna, a jednocześnie odkrywcza. Dołująca i porywająca zarazem, pełna sprzeczności i doskonale się zazębiająca. Jeżeli chcecie poczuć klimat, jaki nastał po przejściu lodowca, to zapraszam do posłuchania “Prehuman”. To będzie na bank jedna z moich płyt roku.

To album z serii tych, obok których nie idzie przejść obojętnie, banalnie to zabrzmi, ale polecam, po kurwa prostu polecam! Pierdolcie bufoniaste, nadęte plastikowe produkcje, pompowane szumnie przez wielkie wytwórnie, tak brzmi prawdziwy doom/death metal! I tyle w tym temacie, nie zamierzam wyróżniać poszczególnych numerów, są wszystkie jednakowo doskonałe. Siląc się na natrętny i ?sucharowy? żart mogę nadmienić, że Aeger odstaje od reszty przez wzgląd na krótki czas trwania i fakt, że jest to instrumentalny przerywnik. Ha-ha-ha! Brzuch mnie rozbolał. A pierdolę to, polecam, polecam naprawdę szczerze!

Ocena: 9,5/10
Autor: vonMortem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *