Musick Magazine

Metal Magazine

Recenzja: Faust Again – Illusions

2013, Noizgate Records

Wydaje się, że “Illusions” poznańskiego FAUST AGAIN jest płytą poniekąd eksperymentalną. Trudno ująć tem album w ramy jednego gatunku, a częste zmiany energii sprawiają, że nie wiadomo, czego można oczekiwać po zespole – solidnego hardcore`owego wypierdu, metalowego ciężaru czy może rozciągliwej progresji.

Na “Illusions” jest niemalże wszystko. Nie czyni to jednak z płyty śmietnika, a raczej ciekawy konglomerat. FAUST AGAIN w jeden utwór, chociażby w “As The World Forgets You”, potrafi wpleść melodyjne metalcore`owe gitary, by zaraz nadać im bardziej surowy charakter. Temu wszystkiemu towarzyszy dość wyraźny wokal i dopasowana do zmiennego kursu podróży perkusja. Z kolei na “All The Way Down” wokal dosłownie przygniata do ziemi. Brakuje mi tylko wypełnienia przestrzeni muzycznej na początku utworu. Jest to co prawda rekompensowane później lekkimi riffami (tak, tak – i o dziwo wszystko do siebie pasuje), ale w pamięci pozostaje jakiś niedosyt po zbyt powoli rozkręcającym się starcie. Podczas “The Will To Align” z kolei FAUST AGAIN serwuje nam prostotę skoncentrowaną na hardcore`owym brzmieniu – przynajmniej do połowy, bo póżniej zostaje ono nieco stonowane, by klamrą powrócić do klimatu stworzonego na początku. Na pewno taka spirala nie zadowoli każdego odbiorcy. Trzeba być przygotowanym na różnorodność kompozycji serwowanych przez FAUST AGAIN, a nie na monotonię i przewidywalność. Ten atut stanowi zresztą jednocześnie klątwę sprowadzoną na “Illusions”, albowiem – pomimo iż jest to materiał absorbujący słuchacza – za dużo tu poszukiwań. Zupełnie jakby zespół w dalszym ciągu zastanawiał się, co tak naprawdę chce grać.

Jeśli ktoś nie rozgląda się za miksturą nowoczesnego metalu z hardcore`owym brzmieniem i ciężkimi death metalowymi gitarami, niekiedy ukazującymi swoje melodyjne oblicze, to na pewno nie powinien sięgać po “Illusions”. Ekipa z FAUST AGAIN gra tak, jak chce, a nie tak, jak mogłyby wskazywać akutalnie panujące trendy. Dzięki temu materiał zawarty na “Illusions” na pewno nie jest nudny.

Ocena: 7/10
Autor: Zuza Stecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *