Musick Magazine

Metal Magazine

Grzegorz Kupczyk protestuje przeciwko odwołaniu koncertu Behemoth

Po głośnej w środowisku muzycznym sytuacji, jaką było odwołanie koncertu Behemoth, który miał się odbyć w poznańskim Eskulapie, głos zabrał weteran polskiej sceny hard rockowej, Grzegorz Kupczyk (ex-Turbo, CETI).

Jako osoba odznaczona przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi za wybitny wkład w Kulturę Narodową wyrażam stanowcze oburzenie i wstyd wobec władz mojego miasta Poznania z powodu ZAKAZU koncertu zespołu BEHEMOTH w Poznaniu, który miał się odbyć w klubie ESKULAP. Decyzja ta uderza nie tylko w kulture ale także w wolność słowa, wolność wyrażania sztuki.

Sytuacja żywcem z lat 80 XX wieku kiedy to cezura i blokowanie sztuki byly codziennym zjawiskiem.

Jezeli koncert zespolu BEHEMOTH nie odbedzie sie to prosze aby nikt nigdy nie mowil mi o wolnym i suwerennym Panstwie Polskim, o braku cenzury i rozwoju kulturalnym.

Uczelnia – instytucja z ducha powołana do tego,aby w niej dyskutowane byly wszystkie zjawiska, które pojawiają sie w świecie również w świecie sztuki zamiast zaprosić Nergala do rozmowy z jej studentami na temat jego sztuki i poglądów zamyka przed nim drzwi i przed jego muzyka?

Dewoci rodem z ciemnych wiekow, grupka paru chorych psychicznie osob ma az taka sile wywierania presji na wladze? Kto zatem te władze stanowi? Powtorze za managerem zespolu TURBO Januszem Maslakiem kiedy to nie zezwolono na druk folderu reklamowego z powodu widocznej na zdjeciu uniesionej reki z palcami w ksztalcie litery “V”..Coż to za ustroj, ktory mozna obalic dwoma palcami” czasem może się tak zdarzyć jak wiemy, że można a zatem czy nie istnieje obawa panowie profesorowie i władcy dzisiejszych czasów, ze uznamy za naturalne te zakazy dzis dla Behemota a jutro dla kogo? Kto następny nie spodoba sie obludnikom i falszywym prorokom za ktorymi stoi kościół o obliczu biskupa Wesolowskiego?

Zapytam wiec i ja a tresc pytania niech dolozy spoleczenstwo Polskie i mieszkancy Poznania? Co dalej “who next?”

Polskie zespoły rockowe, hardrockowe i metalowe są bardziej szanowane za granica naszego Państwa czego rowniez i moja grupa CETI i ja jesteśmy doskonalym przykladem,tak jak polscy uczeni, inni artysci, młodzi wykształceni ludzie, czy więc wszyscy mamy przenieść naszą Polskę do innych krajów i ustąpić miejsca fundamentalistom, oszolomom i ciemnocie, tym którzy wzorem komunistów chcą decydować o tym co jest słuszne a co nie, co wolno a czego nie, kto ma prawo grać a kto nie. Nasza czarna dusza drzemie w tych grupach “zatroskanych i życzliwych obywateli”, ktorych juz znamy przecież z przeszłości, bo to oni najczęściej wczoraj podsluchwali w kosciele a dzis do niego biegają śpiewając Hossana w pierwszym rzędzie.Ta czarna dusza dopada tchórzy, którzy zakazuja lub odnawiaja prawa do występu i lepiej szukajcie zła i Szatana w tych ludziach!

Dodam jeszcze, że nie jestem fanem tej muzyki ale szanuję poziom wykonawczy i siłę wyrazu. Nergala uważam za człowieka o wielkiej wrażliwości i wysokim poziomie kultury, napisał G. Kupczyk na swoim facebookowym profilu (zachowaliśmy oryginalną pisownię).