Musick Magazine

Metal Magazine

Alcest – nowy album we wrześniu; posłuchaj pierwszego utworu!

“Kodama” to piąty krążek francuskiego zespołu Alcest, pionierów blackgaze’u, który ukaże się 30 września nakładem wytwórni Prophecy Productions.

Japońskie słowo “Kodama” oznacza “ducha drzew” i “echo” – i rzeczywiście, dynamika albumu i jego brzmienie będzie echem klasycznego krążka Alcestu “Écailles De Lune”, wydanego w 2010 r. Nie ma to jednak być wydawnictwo powrotu do korzeni: zespół włożył w nowy materiał więcej mocy, rytmu i emocji niż kiedykolwiek wcześniej. Odnosząc się do twórczości takich kapel jak The Smashing Pumpkins, Tool, Dinosaur Jr., Grimes and the Cure, Alcest stworzył “japoński” album, który czerpie  mocno z sztuki i kultury kraju kwitnącej wiśni.

Nawiązując do filmu anime “Princess Monoke” Hayao Miyazakiego, “Kodama” opowiada dalszą historię bohaterki, która żyje na krawędzi dwóch światów: miasta i lasu, fizyczności i duchowości. Ten dualizm odgrywa istotną rolę w wizualnej warstwie albumu, do którego okładkę przygotował francuski duet grafik F?rtifem. Nawiązując do japońskich artystów jak Takato Yamamoto, F?rtifem położył nacisk na kontrasty młodości i starości, natury i miasta, czy kobiecości i męskości – sprawiając, że wizualnie wydawnictwo jest znacznie mroczniejsze niż wcześniejsze płyty Alcest.

Włączając w nowe wydawnictwo tak silnie narrację kultury i stylistyki japońskiej, Neige i Winterhalter sprawili, że “Kodama” jest czymś więcej niż kolejnym krążkiem Alcest – nadali mu oni unikatowy charakter pomostu między klasycznym brzmieniem zespołu, a poszukiwaniem nowych, egzotycznych rozwiązań muzycznych.