Musick Magazine

Metal Magazine

W pierwszym tygodniu kwietnia ukaże się książka ?Decybelowy obszar radiowy?.

‘Decybelowy obszar radiowy’ ? taki tytuł nosi najnowsza książka Wojciecha Lisa. Premiera publikacji będzie miała miejsce 6 kwietnia. Jak mówi autor, to lektura dla tych wszystkich, którzy słuchali w latach 80. i 90., audycji radiowych prezentujących szeroko pojętą muzykę rockową. Wspomnienia, jakie zafundowało 70 osób goszczących na kartach ‘Decybelowego obszaru radiowego’, przenoszą czytelników w same początki funkcjonowania rodzimego radia, obrazują jego rozwój i naświetlają nieco lata współczesne.

 – Przeczytałem, a w zasadzie wchłonąłem tę książkę. O radiowcach, znakomitych audycjach, o fenomenie tego diabelskiego wynalazku, na którym wychowywały się całe pokolenia. Ile kapitalnego i mądrego przekazu  niesie ze sobą ta praca. To właśnie radio było i jest moim życiem, moim drugim domem. Trudno mi było oderwać się od tych wspomnień.

? ocenia ?Decybelowy obszar radiowy? Marek Wiernik, dziennikarz i krytyk, przez lata związany z radiową Trójką i Jedynką, obecnie w Polskim Radiu RDC.

Sam autor podkreśla, że książka jest ukłonem wobec tych, których głosy i audycje pamięta z radiowego eteru. Wśród rozmówców Wojciecha Lisa, odnajdziemy m.in. Marka Gaszyńskiego, Marka Niedźwieckiego, Romana Rogowieckiego, Grzegorza Brzozowicza, Pawła Sito, Sławomira Zielińskiego, Bożenę Sitek, Macieja Chmiela, Hirka Wronę, Filipa Łobodzińskiego, Piotra Nagłowskiego, Marcina Jacobsona, Andrzeja Marca, Waltera Chełstowskiego, Korę czy Bogdana Fabiańskiego.

 – Oto książka w której spotykają się Urban, RoRo Rogowiecki, Ryłkołak i Robert Tekieli. Radio łączy wszystkie światy, zwłaszcza gdy pisze o nim Wojtek Lis. Polecam, nie tylko tym, którzy tak jak ja, spędzali każdy piątek słuchając Listy Przebojów Programu III.

komplementuje książkę ‘Decybelowy obszar radiowy’ Łukasz Orbitowski ? pisarz i publicysta, laureat tegorocznych Paszportów Polityki w kategorii Literatura.

 Tekst Wojciecha Lisa wzbogacony został o opis wybranych audycji radiowych (m.in. Brum, Cały Ten Rock, Demo Top, Zadzwońcie Po Milicję, Niecały Rock, Muzyka Młodych, Metalowe Tortury, Dzika Rzecz, Ręka Boksera, Radio Clash, Punkowa Lista Przebojów, Ryłkołak Horror Show, Wieczór Trzech Króli czy Thrashing Madness) oraz o krótki słownik radiowej nomenklatury.

 – Słuchając radia, według Marshalla McLuhana, odczuwamy zarówno samotność, jak i poczucie ?więzi plemiennej? z twórcami audycji. O nich właśnie traktuje książka Wojciecha Lisa, który – na podstawie wywiadów z 70 znanymi dobrze, ale głównie z brzmienia ich głosów, dziennikarzami radiowymi, muzycznymi, przedstawia refleksje, wspomnienia, anegdoty, z długiej półwiekowej historii polskiego radia w jego najlepszym gatunku – audycji muzycznych. Lektura książki przybliży nam nie tylko osobowości tych wybitnych radiowców (powoli ginący gatunek, niestety), ale i wzbogaci nas przy słuchaniu audycji o nutę refleksji, o podkład intelektualny, do radiowej muzyki

napisał prof. Tomasz Goban-Klas, socjolog i medioznawca.

 Książka Wojciecha Lisa zawiera dodatkowo zdjęcia, w tym także te z archiwum Polskiego Radia. Wszystko to znajdziemy na 280 stronach w miękkiej oprawie. Wydawcą publikacji jest Wydawnictwo Kagra z Poznania.

Tarnobrzeżanin, Wojciech Lis jest także współautorem pierwszej w Polsce, monograficznie zakrojonej książki pt. ‘Jaskinia hałasu’ o rodzimej scenie muzyki metalowej, która ukazała się we wrześniu 2012 roku. Obecnie w sprzedaży jest już drugie wydanie tej publikacji.