Musick Magazine

Metal Magazine

Therion od jutra w Polsce – zobacz rozpiskę koncertów.

Już jutro w Polsce pojawi się Therion. Szwedzi zagrają trzy koncerty w naszym kraju – w Warszawie, Krakowie i Gdańsku. Knock Out Productions podało rozpiskę czasową.

Knock Out Produtions i B90 przypominają: już w najbliższy czwartek, 28.01 Therion rozpocznie minitrasę po Polsce. Weterani symfonicznego metalu zagrają 28.01 w warszawskiej Progresji, 29.01 w krakowskim Kwadracie, 30.01 w gdańskim B90. Szwedzkiej formacji towarzyszyć będą: psychodeliczno-rockowy projekt Christofera Johnssona ? Luciferian Light Orchestra, egotyczny, melodyjno-deathmetalowy Ego Fall oraz rosyjski, symfoniczno-metalowy Imperial Age.

therion
Prezentujemy rozpiskę czasową koncertów w Warszawie, Krakowie oraz Gdańsku:

Progresja, Kwadrat:
Drzwi 18:00
Imperial Age 18:30 -19:00
Ego Fall 19:20 ? 20:00
Luciferian Light Orchestra 20:20 ? 21:00
Therion 21:20 ? …

Gdańsk:
Drzwi 18:00
Imperial Age 19:00 -19:30
Ego Fall 19:50 ? 20:30
Luciferian Light Orchestra 20:50 ? 21:30
Therion 21:50 ? …

THERION (Szwecja) symfoniczny metal:
Jeszcze parę lat temu Christofer Johnsson przebąkiwał coś o końcu Therion. Potem, na szczęście, zmienił zdanie i tylko ograniczył aktywność twórców ?Theli?, ?Vovin?, ?Deggial?, czy ?Secret Of The Runes?, działających już od 27 lat. Możemy się tylko cieszyć z tego, że jeden z najsłynniejszych wegetarianów w świecie metalu darzy Polskę wielkim sentymentem, bo dzięki temu, nawet jeśli Therion gra dużo mniej niż wcześniej, zwykle w rozpisce jego trasy koncertowej znajduje się Polska. Nie inaczej będzie i tym razem.
W styczniu 2016 roku formacja Christofera zawita do nas ponownie. Jest pewna szansa, że do tego czasu Johnsson zakończy pracę nad rock operą, którą od wielu miesięcy przygotowuje, i być może polscy fani będą jednymi z pierwszych, którzy poznają jej fragmenty w wersji live. Na pewno zaś usłyszą sporo pierwszej klasy symfonicznego metalu, w tym z musicalu ?Le Fleur du Mal? z 2012 roku, z interpretacjami piosenek francuskich, oraz klasyki Therion z lat wcześniejszych. W końcu europejskie tournée w styczniu 2016 roku, na evergreenach grupy ma się opierać…
Oczywiście to nie jedyne zajęcia pracusia Christofera. Niedawno rozpoczęła się akcja crowdfundingowa, mająca na celu zebranie funduszy na grę komputerową inspirowaną Therion. Poza tym Szwed nie zapomina o swoim drugim projekcie Luciferian Light Orchestra, o którym parę słów poniżej.
Sprawdź, jeśli lubisz: Haggard, Septicflesh, Epica, Nightwish?
http://www.megatherion.com/
https://www.facebook.com/therion
https://www.youtube.com/watch?v=7TseU9vwp6E

LUCIFERIAN LIGHT ORCHESTRA (Szwecja) psychodeliczny rock, occult rock:
Oldschoolowy rock psychodeliczny był zawsze w kręgu zainteresowań Christofera Johnssona. W 2015 roku Szwed postanowił, że zamiast tylko zasłuchiwać się w produkcjach sprzed lat, warto byłoby nagrać coś swojego w tym gatunku. W kwietniu 2015 słowo stało się ciałem i ukazała się imienna płyta Luciferian Light Orchestra, zmiksowana w legendarnych Polar Studios (ABBA) przez Lennarta Östlunda (Led Zeppelin, ABBA). Sprzedała się błyskawicznie, co tylko utwierdziło Johnssona o słuszności podjętej decyzji.
Muzyka Luciferian Light Orchestra, którą usłyszymy przed setem Therion, to podróż do końcówki lat 60. Naznaczona psychodelią, mająca okultystyczny posmak, z szalejącymi Hammondami. Christofer zaprosił do nagrań aż dziewięcioro wokalistów. Łącznie wspomogło go w studiu ponad 20 muzyków. Jak napisał Szwed, Luciferian Light Orchestra to Therion widziany przez pryzmat muzyki lat 70. Zanim polecą Therionowe orkiestracje, wejdźcie na kilka chwil w narkotyczne opary wspaniale odświeżonej rockowej psychodelii.
Sprawdź, jeśli lubisz: Blood Ceremony, Ghost, Bloody Hammers, Coven?
http://www.luciferian-light-orchestra.com/
https://www.facebook.com/luciferianlightorchestra
https://www.youtube.com/watch?v=qBhrJSpGQpw

EGO FALL (Chiny) melodic death metal, metalcore, folk metal:
Artyści z Japonii? Ci goszczą u nas regularnie. Ale z Chin? To zdarza się już znacznie rzadziej. Zaś jeśli chodzi o granie metalowe, naprawdę bardzo rzadko. Dlatego warto wykorzystać nadarzającą się okazję i przyjść odpowiednio wcześniej na imprezę, której gwiazdą jest Therion, aby zobaczyć grającą od 15 lat załogę o nazwie Ego Fall. Powstała w Mongolii Wewnętrznej, autonomicznym regionie Państwa Środka, o powierzchni prawie cztery razy większej niż Polska. Kapelę tworzą: Sun Bori (gitara, wokal), Yu Chao (klawisze), A Heicha (sample), Chao Luomeng (gitara basowa), Zhan Wenbo (perkusja) oraz Li Zhaoliang (gitara).
Na koncie mają trzy duże płyty, EP-kę i split. Na zdjęciach wyglądają wprawdzie jak chiński odpowiednik Korn, ale Ego Fall z nu-metalem nie na nic wspólnego. Z całą pewnością ma z metalcore’em i melodyjnym death metalem, a obydwie stylistyki przeplatają folkiem typowym dla regionu, z którego pochodzą. Czyli, jest ostro i czasami bardzo ciężko, z klawiszami, ale też pięknymi melodiami granymi na tradycyjnych instrumentach. Ciekawy zespół. Z pewnością rzadko mamy okazję oglądać tak grającego wykonawcę w Polsce.
https://www.facebook.com/egofallband?fref=ts
https://www.youtube.com/watch?v=Eh-yafzptuQ
Sprawdź, jeśli lubisz: Chthonic, Unearth, The Black Dahlia Murder, Rise of the North Star?

IMPERIAL AGE (Rosja) symfoniczny metal:
W styczniowe wieczory 2016 roku symfoniczny metal będzie jednak w przewadze. A to za sprawą moskiewskiej załogi Imperial Age, która do takiej muzyki wplata jeszcze subtelne folkowe klimaty. Zespół istnieje od 2010 roku, choć w obecnym składzie jego początki pamięta tylko klawiszowiec i wokalista Aleksander Osipow. Jest ich siedmioro (panie w składzie są dwie), na koncie mają jedną dużą płytę, ?Turn The Sun Off!? z 2012 roku, trzy single i EP-kę ?Warrior Race”, pochodzącą z roku 2014. Na niej znalazł się fantastyczny, liryczno-nostalgiczny numer ?Aryavarta” oraz… cover gwiazdy styczniowych wieczorów, Therion, “To Mega Therion”. Jak niemal wszystkie zespoły z Rosji, także Imperial Age ma znakomity warsztat oraz niesamowity dryg do wymyślania melodii, aranżowania orkiestracji plus niemałą erudycję i świetne wyczucie, dzięki któremu połączenie symfonicznego metalu z folkiem nie wypada u nich obciachowo, lecz frapująco.
Sprawdź, jeśli lubisz: Therion, Nightwish, After Forever, Tristania?
http://www.imperial-age.com/
https://www.facebook.com/imperialageofficial
https://www.youtube.com/user/ImperialAgeOfficial

Kto zagra:
THERION (Szwecja) symfoniczny metal
+
Luciferian Light Orchestra (Szwecja) psychodeliczny rock, occult rock
Ego Fall (Chiny) melodic death metal, metalcore, folk metal
Imperial Age (Rosja) symfoniczny metal

Kiedy: 28 (czwartek) stycznia 2016
Gdzie: Warszawa @ Progresja, ul. Fort Wola 22
Bilety: 95 zł ? przedsprzedaż, 110 zł ? w dniu koncertu
Organizator: Knock Out Productions

Kiedy: 29 (piątek) stycznia 2016
Gdzie: Kraków @ Kwadrat, ul. Skarżyńskiego 1
Bilety: 95 zł ? przedsprzedaż, 110 zł ? w dniu koncertu
Organizator: Knock Out Productions

Kiedy: 30 (sobota) stycznia 2016
Gdzie: Gdańsk @ B90, ul. Stocznia Gdańska hala 90B
Bilety: 95 zł ? przedsprzedaż, 110 zł ? w dniu koncertu
Organizator: B90

Bilety na krakowski koncert: www.knockoutprod.net/sklep (druki kolekcjonerskie)
Bilety na gdański koncert: http://www.b90.pl/bilety/

Oraz:
Warszawa:
Ticket Club, ul. Batorego 10 (kasa klubu Stodoła)
Progresja Music Zone, Fort Wola 22

TicketPro
E-Bilet
Eventim
Muno.pl/ Biletomat