Musick Magazine

Metal Magazine

Xarah Dion – support GY!BE w Warszawie

Znamy support listopadowego koncertu Godspeed You ! Black Emperor! 8 listopada w warszawskiej Progresji przed legendarną grupą wystąpi Kanadyjka Xarah Dion!

Pochodząca z Montrealu multintrumentalistka, miłośniczka mrocznych syntezatorowych brzmień współpracowała m.in. z Mataną Roberts zaś z Marie Davidson tworzyła grupę Les Momies de Palerme związaną z wytwórnią Constellation. Od dzieciństwa grywałą na pianinie oraz klawikordzie, czasem sięga też po gitarę jednak na scenie korzysta przede wszystkim z kilku syntezatorów. Jej ostatnia płyta ?Le Mal Necessaire? łączy brzmienia brzmienia spod znaku minimal wave z industrialnym sznytem, okultystycznymi inspiracjami i punkowym attitude. Pochodząca z Montrealu artystka wcześniej wraz z Marie Davidson tworzyła też grupę Les Momies de Palerme związaną z wytwórnią Constellation.

xerah-dionPrzypomnijmy, że 8 listopada Godspeed You! Black Emperor po raz pierwszy wystąpią w Warszawie. Będzie to jedyny polski występ kultowej formacji W klubie Progresja intensywnym dźwiękom towarzyszyć bedą fascynujące analogowe wizualizacje z taśm szpulowych i lampowych projektorów. Muzyka grupy, która w swej twórczości łączy eklektyzm post-rocka, potęgę epickiej muzyki gitarowej, śmiałość improwizacji i skupioną ekspresję nowej klasyki trafia do fanów z najróżniejszych zakątków dźwiękowego świata. Trzy gitary, dwie perkusje, dwa basy, wiolonczela i skrzypce sprawiają, że GY!BE na scenie potrafią zabrzmieć potężnie, a dynamiką nie ustępują mistrzom rockowego hałasu czy klasycznej orkiestrze.

Wiosną tego roku ukazało się znakomite wydawnictwo grupy ?Asunder, Sweet and Other Distress?, które krytycy zgodnie uznają za jeden z najciekawsych albumów 2015 roku.