Musick Magazine

Metal Magazine

Norweski Shining z nowym kontraktem

SHINING zwarło siły z fińskim labelem Spinefarm Records i pod tym szyldem wyda kolejny album w drugiej połowie roku. W planie intensywna trasa koncertowa i występy na wielu festiwalach.
Norweski kolektyw Shining, dziecko multiinstrumentalisty i kompozytora J?rgena Munkeby, łamie muzyczne granice od 15 lat, mieszając progresywny i techniczny metal, jazz i awangardę. Łącząc to z niesamowitymi wizualizacjami i popierając świetnymi występami na scenach całego świata Munkeby (saksofonista i gitarzysta z dyplomem Norweskiej Akademii Muzycznej) wydał już dobre kilka albumów, zdobył wiele nagród i dzielił scenę z Dillinger Escape Plan czy Arch Enemy, a przede wszystkim rzucił muzykę metalową na nowe tory.

Tak jak Venom stworzył ?Black Metal? w latach 80., tak Shining można nazwać prekursorami ?Blackjazzu? ? za tytułem albumu z 2010 roku, który trafił do pierwszej dziesiątki bestsellerów w ich ojczystym kraju. następnie pojawił się ?One One One? (2013), a już niedługo poznamy tytuł ich siódmego albumu, który – jak poprzednie – również został zmiksowany przez Seana Bevana (Marilyn Manson, Nine Inch Nails, A Perfect Circle, etc.).
Munkeby o nowym krążku:
?Nasz nowy album to chyba najbardziej zróżnicowany potwór ze wszystkich, które stworzyliśmy. Mamy tu nieopanowane eksperymenty znane z ?Blackjazz? , ale i mocno dopracowane kawałki jak na ?One One One?. To jest prawdziwa kulminacja elementów naszego blackjazzowego świata!
Shining jest teraz w bardzo dobrym miejscu swojej kariery i czujemy, że idziemy do przodu z Spinefarm Records. Już wkrótce blackjazz odbije się echem na całym świecie!?