Musick Magazine

Metal Magazine

Przybij piątkę / Furia – (…) warto wspomnieć, że będzie też Rafał.

autor: Maciej Safaryn

W czwartek w Krakowie startuje Dzicz. Biorąc pod uwagę zawartość dziczy w zespołach z Dziczy, będzie jej bez mała 400%.

 

Na jednym znanym forum piszą o was: ?mają już totalnie wyjebane na wszystko i grają zupełną wolność?. Twoim zdaniem trafna to diagnoza czy raczej supozycja, formułowana przez kogoś spoza zespołu? Istotną (jak istotną?) kwestią na dziś dzień jest dla was to, by Furia była jednak utożsamiana z black metalem, tym środowiskiem i otoczeniem?

Supozycja ? fajnie jedziemy ? Ciężko tu kwestie trafności komentować, bo w zasadzie to stwierdzenie jednocześnie może być prawdą, jak i bzdurą. To, że mamy na coś wyjebane nie oznacza, że jesteśmy do końca wolni bo z drugiej strony jest szereg rzeczy na które nie mamy wyjebane. Gdzie ta wolność ? Który to poziom wolności ? Ile ich w sumie jest ?

Utożsamianie się z BM to w naszych wywiadach temat-nurt i przy każdej okazji odpowiadamy inaczej. Jedna rzecz wspólna jest jednak taka, że za każdym razem nic to nie zmienia ani u nas, ani u innych. Poza tym, kiedyś jak byłem bajtlem, miałem na placu takiego gówniarza, który był kilka lat młodszy (co wtedy było wielką różnicą). Często podbiegał do mnie i moich kolegów i jednocześnie sepleniąc, plując śliną i smarkami pytał się: ?chłopaki, mogę się z wami pobawić??. On wtedy bardzo chciał utożsamiać sie z nami, my natomiast z nim nie. Na marginesie wspomnę, że miał na imię Achimek.

Zauważasz jakieś różnice w reakcjach publiczności w zależności od tego czy stoisz na scenie z Furią i Massemord? Jeśli tak, potrafiłbyś je jakoś określić bądź porównać?

Jeśli są, to dla mnie (nas) raczej niezauważalne. Nie analizujemy natrętnie publiczności w momencie kiedy jesteśmy na scenie, są wtedy ciekawsze rzeczy do roboty.

Udział w Primaverze pouchylał może jakieś furtki na realne możliwości koncertowania poza Polską? Planujecie coś w tym temacie? Jakiś zachodni wydawca dla Nocel?

Konsekwencją OFF Festival była Primavera i decyzja, podobno, zapadła już w trakcie trwania tego pierwszego. My natomiast dowiedzieliśmy się o tym dużo później. Teraz mamy informację, że ktoś gdzieś rozmawia, nie słyszymy natomiast o czym.

Naszym zachodnim wydawcą płyty ?Nocel? jest Pagan Records – ma nawet nazwę w języku angielskim.

Sars, czego ty sam od strony towarzyskiej i muzycznej oczekujesz od Dziczy? Co będzie prezentowane z nowego materiału? Darkthrone jakiś jest w planie?

Planujemy zagrać utwory z nowego materiału, ze starych materiałów, a nawet z materiałów które powstały zanim powstała Furia.

Strona muzyczna wyjazdu jest zróżnicowana, chociaż trzeba przyznać, że w każdym przypadku wpisuje się idealnie w nazwę trasy. Z Witchmaster graliśmy już kilka koncertów, Thy Worshiper udało mi się poznać kilka miesięcy temu a Rogi to rogi. No i warto wspomnieć, że będzie też Rafał.

Trzy w jednym na koniec: doszukiwanie się ? nie wszędzie, jasna sprawa ? ?post rockowego? sposobu aranżowania i kompilowania dźwięków w Furia uznałbyś za dopuszczalne czy dyletanckie? Furia to zespół kontrowersyjny? Nocel to najlepsza płyta Furii?

Doszukiwanie się w Furii elementów post rocka to raczej supozycja.

Nie uważamy się za kontrowersyjnych, robimy rzeczy dla nas normalne, chociaż mamy świadomość, że inni tego tak nie widzą. Ale jebać innych ? kontrowersyjne natomiast jest mycie dupy w zlewie zamiast podcierania się po sraniu.

Najlepszą płytą jest ta, która nie została jeszcze nagrana. No i szkoda, że zdanie o myciu dupy w zlewie nie jest ostatnim zdaniem w wywiadzie, bo byśmy na końcu nawet kropki nie potrzebowali.

Rozmawiał: Sławek Łużny
Zdjęcia: Maciej Safaryn